Fynske Insekter - Sommerfugle, Guldsmede, Svirrefluer m.m.
Fyn
->Begivenheder
artikel
Fynske fund af storsommerfugle - 2002
Fra 'Meddelelser fra Entomologisk Selskab for Fyn' Nr.1 2003
Af Leif Jensen

0030 P. fusconebulosaNG 7366 Æbelø 20 stk. 9.vi. (OB, TLR, NL)
1178 A. staticesNG 9832 Tarup-Davinde 5 stk. 23.vi. (OB, NL)
NG 9853 Enebærodde 2 stk. 9.vii. (NL)
NG 6319 Brydegård 2 stk. 12.vii. (BRH)
1214 S. muscaeformisNG 7366 Æbelø 2 stk. 9.vi. (OB, TLR, NL)
1219 C. cossusPG 0064 Fyns Hoved 3.-7.vi. (LAH)
NG 7120 Hårby 6.vi., 7.vii. (BRH)
1222 Z. pyrinaNG 9808 Kirkeby Sand 9.vii. (PS)
PG 1326 Kajbjerg Skov 8.-11.vii. (LAH)
PG 0644 Lundsgård Klint 11.vii. (JMA)
NG 7120 Hårby i antal 16.-21.vii. (BRH)
2112 E. lanestrisNG 6214 Helnæs, Bobakke larver i antal, juni (BRH)
2115 M. castrensisNG 9853 Enebærodde 40 larver 18.v. (NL)
NG 7366 Æbelø10 la. 9.vi. (OB, TLR, NL)
PG 0064 Fyns Hoved 16.-22.vii. (LAH)
2117 L. trifoliiNG 7366 Æbelø 3 larver 9.vi. (OB, TLR, NL)
NG 9853 Enebærodde14.viii. (NL, OB, JRJ)
NG 8264 Agernæs, Flyvesandet 18.viii. (JH)
2149 M. tiliaeNG 7120 Hårby 2 stk. 31.v. (BRH)
NG 8854 Otterup Skov 17.vi. (NL)
NG 9707 Kirkeby Skov 20.vi. (SHY)
2168 M. stellatarumNF 9082 Ærøskøbing,Tivoli 25.v. og 1 larve 4.ix. (Kim Bang Jensen)
NG 8443 Kirkendrup 24.ix. (KBO)
NG 5824 Assens 5.vii.2000 (NIM)
2173 H. galliiNG 7120 Hårby 26.vi., 9.viii. (BRH)
PG 0064 Fyns Hoved 16.-22.vii. (LAH)
2174 H. livornicaNG 9707 Kirkeby Skov 1.viii. (SHY)
2186 P. malvaeNG 7027 Krengerup i antal 11.v. (BRH)
PG 0414 Mullerup Skov 3 stk. 2.vi. (OB)
NG 8704 Hvidkilde Savværk 5.vi.1998 (Lars Kruse)
PG 0008 Slæbæk Skov 13.v.2000 (Lars Kruse)
2212 P. machaonNG 5764 Eskildstrup 29.vii. (JRJ)
PF 0377 Ristinge Klint 1 stk. set 8.viii. (Nanna Rask)
PF 0967 Fakkebjerg 1 stk. set 10.viii. (Thomas Bundgaard, Ole Tønder)
2233 C. croceusNG 5824 Assens 22.viii. (NIM)
NG 6419 Brunshuse 29.viii. (BRH)
NG 6214 Helnæs, Bobakke 2 stk. 4.ix.2000 (NIM)
2234 C. hyaleNG 6214 Helnæs, Bobakke 4.ix.2000 (NIM)
2253 T. betulaeNG 7906 Fåborg 17.viii., 29.viii. (Birgit T., Per D. Poulsen)
2260 S. w-albumNG 6219 Å Strand 5 stk. 2.vii. (BRH)
NG 8854 Otterup Skov 10 æg 19.xi.2001 (NL)
2265 C. minimusNG 7958 Grindløse, Sebjerg 20 stk.14.vi. (NL)
NG 9832 Tarup-Davinde i antal 31.v., 23.vi., 4.viii. (OB, NL)
2287 A. paphiaNG 9808 Kirkeby Sand 1.viii. (PS)
2293 I. lathoniaNG 6249 Brenderup Skov
NG 6804 Sønderhjørne
NG 7120 Hårby
NG 7915 Trente Mølle
NG 8006 Fåborg, Sundet
NG 8261 Storeø
NG8264 Agernæs, Flyvesandet
NG 8854 Otterup Skov
NG 9853 Enebærodde
2295 B. inoNG 7737 Hesbjerg Skov 6.vi. (Tom Nygaard Kristensen)
2297 B. euphrosyneNG 7027 Krengerup 2 stk. set 20.v. (BRH)
2310 P. c-albumNG 8810 Brændegård Sø 14.vii. (Erik Thomsen)
NG 7906 Fåborg 15.vii.2001 (Per D. Poulsen)
PF 0965 Gulstav 8.ix. (Preben Nielsen)
NG 8944 Stige 1 stk. 11.-12.ix. (OB)
2312 A. levanaNF 8286 Ærø, Søbygård
NG 5824 Assens
NG 5938 Lunge Bjerge
NG 6319 Flenstofte
NG 6538 Søndergårde Skov
NG 6839 Neverkær
NG 7542 Langesø, Ruehede Skov
NG 7543 Langesø, Dyrehaven
NG 7745 Langesø, Årligmark Skov
NG 7846 Margård Skov
NG 7950 Søndersø
NG 8212 Bredholt, og Arreskov Sø
NG 8357 Dalene, Bederslev
NG 8559 Krogsbølle Mose
NG 8364 Agernæs Storskov
NG 8710 Brændegård Mose
NG 8910 Brændegård Sø
NG 8944 Stige
NG 9808 Kirkeby Sand
NG 9832 Tarup-Davinde
PF 0799 Thurø, Fredskoven
PF 1181 Vindeby, Lindelse
PF 1179 Hennetved Haver
PG 0314 Mullerup Skov
PG 0800 Thurø
PG 0841 Lunde-Risinge
2314 N. antiopaPG 1307 Elsehoved 1.viii. (Lars Hillerup)
NG 9422 Ringe 8.viii. (Eigil Petersen)
NG 8007 Fåborg, Sundet 13.viii. (Birgit T., Per D. Poulsen)
NG 8314 Arreskov Sø 20.viii. (Erik Ehmsen)
PF 0989 Rudkøbing Havn 11.ix. (Jens Bech)
NG 5436 Husby 12.ix. set af kollega til (Bjarne Haas)
PF 0385 Strynø 12.ix. (Poul Rasmussen, Bent Staugaard)
NG 7915 Trente Mølle 20.ix. (Leif H. Sørensen)
2323 M. cinxiaNG 7826 Verninge set i antal 20.v. (BRH)
2332 A. irisNG 7027 Krengerup 2 stk.7.vii., 2 stk. 14.vii. (BRH)
PF 1382 Illebølle 8.vii. set (Jan Hougård)
NG 7543 Langesø, Dyrehaven 29.vii. (CJ)
2338 L. megeraNG 6804 Sønderhjørne3 stk. 15.viii.2001, 4 stk. 3.x. (Per D. Poulsen)
2362 H. semeleNG 6219 Å Strand og
NG 6319 Brydegård set i antal, juli og august (BRH)
2381 C. dilutaNG 9704 Hvidkilde, Folehaven 6 stk. 1.ix. (Lars Kruse)
2383 P. ridensNG 7411 Stensgård 17.iv. (BRH)
NG 5938 Lunge Bjerge 10.v. (LEJ)
2390 W. binariatalrige fund !
2404 A. nothaNG 9212 Snarup Mose v. Tange set 2 stk. 22.iv. (BRH)
2422 C. clathrataPG 1326 Kajbjerg Skov 15 stk. 12.vii.-23.viii. (LAH)
PF 1167 Lunden v. Rat 2 stk. 27.vii.-1.viii. (JI)
NG 8813 Egneborg 28.vii,2 stk. 4.-5.viii. (JI)
NG 5938 Lunge Bjerge 29.vii., 22.viii. (LEJ)
PG 0841 Lunde-Risinge 29.vii., 30,vii. (JH)
PG 0064 Fyns Hoved 30 stk. 29.v.-29.viii. (LAH)
NG 8944 Stige 30.vii., 21.viii. (OB)
NG 9832 Tarup-Davinde 2 stk. 4.viii. (NL, OB)
PF 0965 Gulstav Østerskov 16.-19.viii. (LAH)
PF 1685 Føllebjerg, Langeland 4 stk. 20.-27.viii. (LAH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 24.-28.viii. (LAH)
2426 I. brunneataNG 9212 Snarup Mose v. Tange 7.vi. (JT)
NG 8944 Stige 2 stk. 9.vi. (OB)
2433 P. pulverariaNG 5938 Lunge Bjerge 10.v. (LEJ)
2440 E. repandariaPG 0841 Lunde-Risinge 11.vii., 23.viii. (JH)
NG 5938 Lunge Bjerge 29.vii. (LEJ)
2443 P. maculariaNG 7542 Langesø, Årligmark Skov 4 stk. 24.v. (OB)
PG 0314 Mullerup Skov 2 stk. 2.vi. (OB)
2465 A. prunariaPG 0841 Lunde-Risinge 8.vi., 21.vi., 22.vi. (JH)
NG 8341 Pårup 19.vi. (JH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 30 stk. 2.vi.-11.vii. (LAH)
2473 B. stratariaNG 5764 Eskildstrup 2.iv. (JRJ)
2497 H. roborariaPG 1326 Kajbjerg Skov 4 stk. 20.-30.vi. (LAH)
NG 9808 Kirkeby Sand 7.vii. (PS)
2498 H. punctinalisNG 5938 Lunge Bjerge 22.v., 3 stk. 29.v. (LEJ)
NG 8854 Otterup Skov 22.v., 23.v., 27.v. (NL)
NG 8944 Stige 27.v. (OB)
PG 0841 Lunde-Risinge 8.vi. (JH)
NG 8264 Agernæs, Flyvesandet 2 stk. 16.vi. (NL, OB)
2525 T. primariaNG 7214 Damsbo Strand i antal 3.ii. (BRH)
2531 C. obscurataNG 5938 Lunge Bjerge 1.viii. (LEJ)
NG 9754 Enebærodde 14.viii. (NL, OB, JRJ)
2543 P. pruinataNG 5938 Lunge Bjerge alm. 5.vii.-13.ix. (LEJ)
2547 C. bajulariaNG 8854 Otterup Skov 19.vi. (NL)
PG 1326 Kajbjerg Skov 30 stk. 10.vi.-11.vii. (LAH)
NG 5938 Lunge Bjerge 10.ix., 1.x. (LEJ)
2561 C. pendulariaPF 1066 Keldsnor 29.vii. (JT)
2563 C. albipunctataNG 8944 Stige 2 stk. 31.vii. (OB)
2565 C. porataPF 1167 Lunden v. Rat 2 stk. 27.vii.-1.viii., 17.viii.-20.viii. (JI)
PF 0965 Gulstav Mose 30.vii. (Jørgen Wiemann)
PF 1685 Føllebjerg, Langeland 13.-24.ix. (LAH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 28.ix.-4.x. (LAH)
2578 S. rubiginataPG 0064 Fyns Hoved 16.-22.vii. (LAH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 1.-4.viii. (LAH)
2593 I. humiliataPG 0064 Fyns Hoved 2 stk. 6.-9.vii. (LAH)
2596 I. subsericeataPF 1181 Vindeby, Lindelse 2 stk. 8.vi. (JT)
PG 1326 Kajbjerg Skov 5 stk. 2.vi.-13.viii. (LAH)
2600 I. straminataNG 9754 Enebærodde 5 stk. 28.vii. (NL, OB, JRJ)
2610 P. virgataNG 8164 Agernæs Flyvesandet 10 stk. 7.viii. (NL)
2618 O. vittataNG 8944 Stige 27.vii., 10.ix. (OB)
NG 8854 Otterup Skov 23.viii. (NL)
NG 7950 Søndersø 6.ix. (CJ)
2621 X. biriviataNG 5938 Lunge Bjerge (LEJ)
NG 8341 Pårup 26.iv. (JH)
NG 8357 Dallund 2 stk. 12.v. (NL)
NG 7542 Langesø, Årligmark Skov 4 stk. e.l. 20.viii. 2001(OB)
NG 8149 Dallund Sø 5 stk. e.l. 21.viii. 2001 (OB)
PG 0411 Gudbjerg Skov e.l. primo sep. 2001 (LEJ)
2630 C. rubidataNG 5764 Eskildstrup 8.vi. (JRJ)
PG 1326 Kajbjerg Skov 5 stk. 10.vi.-24.vii. (LAH)
PG 0064 Fyns Hoved 2 stk. 16.-23.vi. (LAH)
2639 C. polygrammataPF 1181 Vindeby, Lindelse 1 stk. 31.viii.-2.ix. (JT)
2645 L. clavariaNG 8944 Stige 9.ix. (OB)
NG 5938 Lunge Bjerge 30.ix. (LEJ)
2659 E. testataPF 1685 Næbbeskov Strand 3 stk. 20.viii. (LEJ)
2665 E. capitataNG 9107 Hundstrup 21.vi. (Lars Kruse)
PG 1326 Kajbjerg Skov 6 stk. 10.vi.-24.vii. (LAH)
2677 P. firmataNG 9808 Kirkeby Sand 18.viii., 24.viii., 3 stk. 27.viii., 28.viii., 31.viii., 1.ix., 3.ix., 27.ix. (PS)
NG 9707 Kirkeby Skov 25.viii., 8.ix. (SHY)
NG 8944 Stige 20.ix. (OB)
2686 E. reticulataPG 0411 Gudbjerg Skov30 stk. klækket e.l. primo sep. 2001 (LEJ)
2695 H. ruberataNG 5938 Lunge Bjerge 10.v., 22.5. (LEJ)
2702 M. procellataPF 1896 Tranekær 17.vi., + 1 stk. set (JT)
PF 1796 Tranekær 2 stk. 27.ix. (Claus Dalskov)
2715 P. vetulataNG 7950 Søndersø 13.vii. (CJ)
2716 P. transversataPG 0841 Lunde-Risinge 27.vii. (JH)
2732 P. bifaciataNG 8944 Stige 30.vii., 7.viii., 2 stk. 11.viii. (OB)
NG 7950 Søndersø 4.viii. (CJ)
NG 9754 Enebærodde 5 stk.14.viii. (NL, OB, JRJ)
PG 1628 Slipshavn 1 stk. klækket 2002, e.l. 17.ix.1998 (OB)
2741 E. inturbataNG 8944 Stige 20 stk. 15.vii.-1.viii. (OB)
2742 E. haworthiataNG 8944 Stige 16.vii.,17.vii., 26.vii., 2 stk. 1.viii. (OB)
NG 8854 Otterup Skov 2 stk. e.l. 2001 (NL)
2751 E. insigniataNG 5938 Lunge Bjerge 10.v. (LEJ)
NG 5764 Eskildstrup 20.v. (JRJ)
NG 9107 Hundstrup 22.v. (Lars Kruse)
NG 9808 Kirkeby Sand 22.v. (PS)
2753 E. pygmaeataNG 0414 Mullerup Skov 2.vi. (OB)
NG 9808 Kirkeby Sand 14.vii. (PS)
2754 E. venosataNG 9808 Kirkeby Sand 8.vii. (PS)
NG 8854 Otterup Skov e.l. 2001 (NL)
2759 E. trisignariaNG 8369 Agernæs, Storskov 1 stk. e.l. 3.ix. 2001 (OB)
NG 8759 Bårdesø Mose 3 stk. e.l. 2001 (NL)
2767 E. denotataNG 6249 Brenderup Skov 10 larver 2001 (NL)
2771 E. subumbrataNG 7366 Æbelø 9.vi. (OB, TLR, NL)
2772 E. millefoliataNG 8944 Stige 3.viii. (OB)
NG 9754 Enebærodde 1 stk. e.l. 12.ix.2001 (NL), 14.viii. (OB, NL, TR)
NG 8164 Agernæs, Flyvesandet V 2 stk. e.l. 8.ix. 2001 (OB)
NG 6556 Hugget-Nyhave 7 stk. e.l. 19.ix. 2001 (OB)
2773 E. simpliciataNG 8944 Stige 20.vii., 27.vii. (OB)
NG 5938 Lunge Bjerge 30.vii. (LEJ)
2776 E. pimpinellataNG 5938 Lunge Bjerge 16.vii., 19.vii., 21.vii., 29.vii. (LEJ)
NG 8164 Agernæs, Flyvesandet e.l. 26.viii.2001 (NL)
2794 R. chloerataNG 8944 Stige 3 stk. 8.vi., 9.vi. (OB)
NG 9255 Fjordmarken 8 larver 2001 (NL)
NG 9808 Kirkeby Sand 7.vii. (PS)
2800 C. rufataNG 5938 Lunge Bjerge 10.v., 22.v., 9.vii. (LEJ)
2828 N. sertataNG 9808 Kirkeby Sand 27.ix. (PS)
NG 8264 Agernæs Flyvesandet 30.ix. (OB, NL)
2830 A. viretataNG 5764 Eskildstrup
NG 5938 Lunge Bjerge
NG 8264 Agernæs, Flyvesandet
NG 8854 Otterup Skov
NG 8944 Stige
NG 9808 Kirkeby Sand
PF 1181 Vindeby, Lindelse
PF 1478 Påø
PG 0841 Lunde-Risinge
PG 1326 Kajbjerg Skov
NG 7950 Søndersø
2845 C. vinulaPF 0385 Strynø By 12.vi. (Jens Bech)
NF 9895 Vejlen, Tåsinge 5.vii. (JT)
PG 1326 Kajbjerg Skov 8.-11.vii. (LAH)
2848 F. bicuspisNG 9212 Snarup Mose v. Tange 28.v. (JT)
2856 D. dodonaeaPG 0841 Lunde-Risinge 19.v., 25.v. (JH)
NG 7950 Søndersø 20.v. (CJ)
2857 D. ruficornisNG 5938 Lunge Bjerge 2 stk. 26.iv., 4 stk. 10.v. (LEJ)
2867 L. bicoloriaNG 9212 Snarup Mose v. Tange 7.vi. (JT)
2870 P. cucullinaNG 8854 Otterup Skov 15.vii. (NL)
PG 1326 Kajbjerg Skov 11 stk. 1.vii.-28.viii. (LAH)
PF 0693 Vemmenæs 6.-12.ix. (LAH)
2879 P. ancepsNG 5938 Lunge Bjerge 10.v., 22.v. (LEJ)
NG 8264 Agernæs, Flyvesandet 17.v. (JH)
2884 H. milhauseriPG 0064 Fyns Hoved 25.v.-2.vi. (LAH)
NG 8854 Otterup Skov 27.v. (NL)
NG 5938 Lunge Bjerge 29.v. (LEJ)
NG 8944 Stige 3.vi. (OB)
NG 7120 Hårby 4.vi., 7.vi., 10.vi. (BRH)
NG 8218 Sandholt-Lyndelse 5.vi. (OH)
2890 A. alniPG 1326 Kajbjerg Skov 20.-25.v. (LAH)
NG 9212 Snarup Mose v. Tange 28.v. (JT)
2899 A. auricomaNG 5938 Lunge Bjerge 10.v., 13.vii. (LEJ)
2901 A. rumicisPF 0965 Gulstav 2 stk. 1.viii. (JI)
2905 S. albovenosaPF 0965 Gulstav Mose 29.vii. (Jørgen Wiemann)
2915 M. cribrumalisNG 7366 Æbelø 9.vi. (OB, TLR, NL)
2928 H. humidalisPG 1326 Kajbjerg Skov 1.-4.viii. (LAH)
2930 S. costaestrigalisNG 9808 Kirkeby Sand 1.viii., 21.viii. (PS)
PF 0965 Gulstav 2 stk. 7.viii. (JT)
PF 1685 Føllebjerg, Langeland 1.-5.ix. (LAH)
2936 C. fraxiniPF 0965 Gulstav 7.viii. (JT)
PG 1326 Kajbjerg Skov 4 stk. 24.viii.-21.ix. (LAH)
NG 8264 Agernæs Flyvesandet 29.viii. (OB, NL)
PF 0693 Vemmenæs 10 stk. 1.-24.ix. (LAH)
NG 9808 Kirkeby Sand 3.ix. (PS)
PF 1478 Påø 6.-12.ix. (LAH)
2953 L. pastinumNG 5938 Lunge Bjerge 17.vi. (LEJ)
NG 9707 Kirkeby Skov 7.vii. (SHY)
2966 L. flexulaNG 8341 Pårup 19.vi. (JH)
PG 0841 Lunde-Risinge 6 stk. 22.vi.- 29.vii. (JH)
NG 9754 Enebærodde 13.ix. NL, OB, JRJ)
2973 H. rostralisNG 8854 Otterup Skov 23.v. (NL)
NG 8944 Stige 1 stk. e.l. 18.vii. (OB)
2982 P. fuliginariaNG 8854 Otterup Skov 8.vii. (NL)
NG 8944 Stige 17.vii. (OB)
NG 5938 Lunge Bjerge 29.vii. (LEJ)
2988 P. monetaNG 8944 Stige 15.vii. (OB)
PG 0842 Lunde-Risinge 7.ix. (JH)
NG 5938 Lunge Bjerge 10.ix., 13.ix. (LEJ)
2995 M. confusaPG 1326 Kajbjerg Skov 8 stk. 3.viii.-4.x. (LAH)
PG 0064 Fyns Hoved 23.-28.vii. (LAH)
NG 8944 Stige 5.viii., 1.x. (OB)
NG 9236 Holluf Pile 9.viii., 10.viii. (MK)
NG 5938 Lunge Bjerge 11.viii., 9.ix. (LEJ)
PF 1685 Føllebjerg, Langeland 13.-24.ix. (LAH)
NG 8218 Sandholt-Lyndelse 26.ix. (OH)
NG 7120 Hårby 14.ix. (BRH)
NG 8813 Egneborg 17.ix. (JI)
NG 8854 Otterup Skov 29.ix., 30.ix. (NL)
3002 A. mandarinaNG 8813 Egneborg 4.viii. (JI)
3012 T. niPG 1326 Kajbjerg Skov 29.viii.-2.ix. (LAH)
3021 A. triplasiaPF 0965 Gulstav 1.viii. (JT), 8.viii. (JI)
PF 1066 Keldsnor 11.viii. (JT)
PG 2100 Sønderskov Strand 16.viii. (JT)
NG 9808 Kirkeby Sand 3.ix. (PS)
3029 D. deceptoriaNG 5938 Lunge Bjerge 10.v., 20 stk. 22.v. (LEJ)
PF 1181 Vindeby, Lindelse 8.vi. (JT)
NG 8813 Egneborg 10.vi. (JI)
NG 6249 Brenderup 18.vi. (JRJ)
3031 D. bankianaNG 8813 Egneborg 10.vi. (JI)
PG 1326 Kajbjerg Skov 10.-19.vi. (LAH)
3035 E. minutataPG 1326 Kajbjerg Skov 29.-31.vii. (LAH)
3041 C. fraudatrixNG 8218 Sandholt-Lyndelse 13.vii. (OH)
NG 9707 Kirkeby Skov 17.vii. (SHY)
3067 A. sphinxPG 0064 Fyns Hoved 2 stk. 11.x.-9.xi. (LAH)
3072 D. caeruleocephalaPG 0064 Fyns Hoved 8 stk. 11.x.-9.xi. (LAH)
3085 H. peltigeraNG 5938 Lunge Bjerge 8.ix. (LEJ)
PF 0693 Vemmenæs 6.-12.ix. (LAH)
PF 1167 Lunden v. Rat 13.ix.-18.ix. (JI)
3125 T. atriplicisPF 1685 Føllebjerg Langeland, 11.-15.viii. (LAH)
3131 H. rectilineaNG 7366 Æbelø 9.vi. (OB, TLR, NL)
3133 A. polyodonNG 5938 Lunge Bjerge 10.v., 22.vii., 5.ix. (LEJ)
PG 1326 Kajbjerg Skov 2 stk. 2.-9.vi., 1.-4.viii. (LAH)
NG 7120 Hårby 4 stk.4.viii. (BRH)
        E. virgoPG 0842 Lunde-Risinge 22.viii. (JH)
PF 1181 Vindeby, Lindelse 27.viii. (JT)
NG 8813 Egneborg 27.viii. (JI)
PG 1115 Hesselager 28.viii. (Bent Nielsen, via Knud Bech)
3139 I. retusaNG 8341 Pårup 1.viii. (JH)
3157 A. centragoNG 7950 Søndersø 7.ix.1998, 24.viii. (CJ). 1. fynske fund.
PG 1326 Kajbjerg Skov 2 stk. 24.-28.viii. (LAH)
PF 0693 Vemmenæs 1.-5.ix. (LAH)
3181 C. rubigineaNG 8264 Agernæs Flyvesandet 3 stk.18.iii. (NL)
NG 5938 Lunge Bjerge 16.iv., 13.ix. (LEJ)
PG 0064 Fyns Hoved 3 stk. 21.iv.-24.v. (LAH)
NG 9707 Kirkeby Skov 12.v. (SHY)
PG 1326 Kajbjerg Skov 33 stk. 15.ix.-23.x. (LAH)
NG 8813 Egneborg 4.x. (JI)
3190 A. lutulentaPG 0064 Fyns Hoved 28 stk. 30.viii.-22.ix. (LAH)
NG 8264 Agernæs Flyvesandet 4.ix., 2 stk. 30.ix. (OB, NL)
PG 1326 Kajbjerg Skov 15.-21.ix. (LAH)
3193 L. solidaginisPG 1326 Kajbjerg Skov 5 stk. 21.-31.vii. (LAH)
PG 0064 Fyns Hoved 23.-28.vii. (LAH)
3195 L. semibrunneaNG 8218 Sandholt-Lyndelse 10.ix. (OH)
NG 7120 Hårby 2.xi. (BRH)
PF 0965 Gulstav 12.xi. (NIM)
3202 X. vetustaNG 6916 Løgismose 19.ix. (BRH)
3209 D. aprilinaNG 5938 Lunge Bjerge 12.ix., 1.x. (LEJ)
PG 0064 Fyns Hoved 23.ix.-10.x. (LAH)
PF 1478 Påø 9 stk. 25.ix.-13.x. (LAH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 28.ix.-4.x. (LAH)
NG 8264 Agernæs Flyvesandet 2 stk.30.ix. (OB, NL)
NG 8944 Stige 3.x. (OB)
3220 P. gemmeaNG 5938 Lunge Bjerge 2 stk. 29.vii., 18.viii. (LEJ)
NG 9808 Kirkeby Sand 29.vii., 30.vii., 31.vii. (PS)
3240 A. unanimisNG 8944 Stige 3.vi. (OB)
NG 7950 Søndersø 8.vi. (CJ)
3242 A. ancepsNG 8944 Stige 28.v., 3 stk. 8.vi. (OB)
3278 H. petasitisNG 8218 Sandholt-Lyndelse 7.viii., 11.viii. (OH)
NG 8813 Egneborg 28.vii, 5.viii. (JI)
3286 C. haworthiiPG 1326 Kajbjerg Skov 10.-13.viii. (LAH)
3294 A. neuricaNG 8212 Sollerup 16.vii. (JI)
NG 9808 Kirkeby Sand 2.viii. (PS)
3304 C. fluxaNG 8944 Stige 1.viii. (OB)
3308 C. brevilineaPG 1326 Kajbjerg Skov 3 stk. 29.vii.-9.viii. (LAH)
PF 1167 Lunden v. Rat 2 stk. 4.viii.- 8.viii. (JI)
PF 1685 Føllebjerg, Langeland 4 stk. 11.-27.viii. (LAH)
PF 0965 Gulstav Østerskov 16.-19.viii. (LAH)
3312 C. rufaNG 8212 Sollerup 3 stk. 12.vii., 3 stk. 29.vii. (JI)
PF 1066 Keldsnor 29.vii. (JT)
3330 H. bicolorataNG 8944 Stige 21.vi., 28.vii. (OB)
NG 5938 Lunge Bjerge 6.viii. (LEJ)
3335 H. confusaNG 5938 Lunge Bjerge 22.v. (LEJ)
PG 1326 Kajbjerg Skov 8.-11.vii. (LAH)
3341 S. albicolonNG 5764 Eskildstrup 8.vi. (JRJ)
3361 M. albipunctaPF 0965 Gulstav hyppig 7.viii. (JT)
PG 0064 Fyns Hoved 13.-20.viii. (LAH)
3370 M. flammeaPG 1326 Kajbjerg Skov 26.v.-1.vi. (LAH)
NG 8854 Otterup Skov 8.vi. (NL)
3380 O. opimaPG 1326 Kajbjerg Skov 8 stk. 8.iv.-7.v. (LAH)
PG 0064 Fyns Hoved 7 stk. 13.iv.-3.v. (LAH)
PG 0900 Thurø 2 stk. 15.iv. (JI)
3410 D. floridaNG 9808 Kirkeby Sand 19.vii. (PS)
3417 N. janthinaPF 0965 Gulstav Mose 2 stk. 29.vii. (Jørgen Wiemann)
PF 1181 Vindeby, Lindelse 31.vii. (JT)
PF 0965 Gulstav 1.viii., 1.viii.- 4.viii. (JI), 7.viii. (JT)
PF 1685 Næbbeskov Strand 3.viii. (JT)
3423 L. porphyreaNG 9754 Enebærodde 10 stk. 28.vii., 4 stk. 14.viii. (NL, OB, JRJ)
3435 E. occultaPG 1326 Kajbjerg Skov 13 stk. 10.vi.-7.vii. (LAH)
PG 0064 Fyns Hoved 10.-15.vii. (LAH)
3440 O. polygonaNG 5764 Eskildstrup 19.vii., 30.vii. (JRJ)
3444 E. depunctaPG 1326 Kajbjerg Skov i antal 12.vii.-17.viii. (LAH)
NG 8944 Stige 31.vii. (OB)
3473 P. sauciaNG 5824 Assens 22.v. (NIM)
PF 1685 Føllebjerg, Langeland 25.ix.-2.x.(LAH)
PF 1167 Lunden v. Rat 29.ix.-7.x. (JI)
NG 8264 Agernæs Flyvesandet 30.ix. (OB, NL)
PF 0965 Gulstav 15.x. (NIM)
3485 E. obeliscaPG 0064 Fyns Hoved 3 stk. 16.vii.-7.viii. (LAH)
NG 8944 Stige alm. i perioden 1.-29.viii. (OB)
NG 9236 Holluf Pile 7.viii., 24.viii. (MK)
PG 1326 Kajbjerg Skov 10.-13.viii., 18.-23.viii. (LAH)
3489 A. ripaePG 1326 Kajbjerg Skov 9 stk. 2.-30.vi. (LAH)
NG 8264 Agernæs, Flyvesandet 16.vi. (OB, NL)
PG 0064 Fyns Hoved 16.-23.vi. (LAH)
3499 P. coenobitaNG 5938 Lunge Bjerge
NG 8264 Agernæs, Flyvesandet
NG 9754 Enebærodde
3521 L. salicisNG 9754 Enebærodde 2 stk. 28.vii. (NL, OB, JRJ)
3528 M. albulaNF 9895 Vejlen, Tåsinge 5.vii. (JT)
NG 5938 Lunge Bjerge 10.vii. (LEJ)
3538 N. asiaticaPF 0693 Vemmenæs 6.-12.ix. (LAH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 22.-27.ix. (LAH)
3548 E. vernanaPG 0064 Fyns Hoved 2 stk. 6.-9.vii. (LAH)
PF 1167 Lunden v. Rat 17.viii.-20.viii. (JI)
3552 N. mundanaNF 9895 Vejlen, Tåsinge 2 stk. 5.vii. (JT)
3556 M. miniataNG 8264 Agernæs, Flyvesandet 2 stk. 4.ix., 2 stk. 30.ix. (OB, NL)
3561 P. obtusaPF 1066 Keldsnor 3 stk. 29.vii. (JT)
PF 1167 Lunden v. Rat 29.vii. (JI)
3563 A. rubricollisNG 5938 Lunge Bjerge, 29.v. (LEJ)
3568 E. griseolaPG 0064 Fyns Hoved 10.-15.vii. (LAH)
PG 1326 Kajbjerg Skov 36 stk. 21.vii.-13.viii. (LAH)
3570 E. complanaNG 9754 Enebærodde 4 stk. 28.vii. (OB, NL, JRJ)
3598 D. sannioNG 9754 Enebærodde 2 larver 13.ix. (OB, NL, JRJ)